Sosnowiec subiektywnie czyli moim okiem przez aparat.
niedziela, 23 maja 2010Sosnowiecki cmentarz prawosławny przy Smutnej. Obok znajdują się cmentarze: rzymskokatolicki, ewangelicki i żydowski. Cmentarz prawosławny został otwarty i poświęcony w październiku 1894 roku.
Trzy lata później zakończono grodzenie cmentarza murem kamiennym.
Na cmentarzu znajdują się grobowce, na których napisy wykonane są cyrylicą.

środa, 19 maja 2010
Przemsza wezbrała, ale na tym odcinku w parku sieleckim płynie głębokim korytem, nie wylała tu w 1997 nie wyleje teraz. Dopłynie do Wisły i tam doda swoje trzy grosze. No właśnie ile czasu potrzebują wody Przemszy żeby dopłynąć do Wisły?Wezbrana nabrała koloru niczym Amazonka, ciekawe co zostawi po sobie kiedy poziom wody opadnie do normalnych rozmiarów.

wtorek, 18 maja 2010Ulica Majowa w sosnowieckiej dzielnicy Pogoń. To tutaj urodził się Jan Kiepura. Dom w którym się urodził poza kadrem, na końcu ulicy po lewej znajduje się taki oto budynek.

poniedziałek, 17 maja 2010Brunetki, blondynki ja wszystkie Was dziewczynki...

Pewien młody tenor wykonał przed Janem Kiepurą arię z opery „Halka”. Gdy skończył śpiewać, obecna na koncercie matka młodego śpiewaka zapytała Kiepurę:
- Co pan sądzi o talencie mojego syna?
- Chwała Bogu, że go Moniuszko nie słyszał

wtorek, 11 maja 2010 

Fragmenty murów cerkiewnych, tak dla przypomnienia, że Cerkiew stoi. Mała, ale urocza, czerwona cegła i jasne ozdobniki, gzymsy, kolumienki... Link do świątyni znajduje się w szpalcie bocznej, a tutaj drzwi boczne.

piątek, 07 maja 2010KWK Sosnowiec. Właściwie to resztki tego, co zostało po kopalnianych budynkach, niedługo i to zniknie. Historia kopalni to lata 1856 – 1997 chociaż informacje o eksploatacji węgla w Zagłębiu sięgają XV w. Zanim powstała kopalnia istniały pojedyncze szyby, które powstawały na polach eksploatacji odkrywkowej.

W 1881 w kopalni „Ludmiła” w niedalekich Strzyżowicach wydarzyła się tragedia. Kopalnia została zalana przez wody Czarnej Przemszy, zginęło około 200 osób w tym również małe dzieci, które pomagały górnikom. Zalane chodniki udało się odwodnić dopiero w 1959r.
W latach 1974 – 2006 imię kopalni po morzach i oceanach rozsławiał masowiec "Kopalnia Sosnowiec", w 2001 roku statkiem dowodziła Kapitan Żeglugi Wielkiej pani Danuta Barcikowska. W 2006 statek sprzedano syryjczykom.  

sobota, 01 maja 2010Koniec pitolenia. My tu pitu – pitu a majówka się zaczęła. Udanego krótkiego długiego weekendu.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Fotografie stanowia wlasność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii lub ich cześci bez zgody autora jest zabronione.