Sosnowiec subiektywnie czyli moim okiem przez aparat.
niedziela, 29 maja 2011


Tym razem, Zamek w sąsiednim Będzinie. Jak każda średniowieczna budowla, zarówno zamek, ale też miasto mają bardzo ciekawe dzieje. Ważne są historyczne fakty, ale także mity, podania, legendy i powiastki.

Na przykład takie:

W Będzinie topielec co rok topił mnóstwo ludzi, więc chłopi zmówili się i postanowili go złapać. Przez dłuższy czas czatowali koło rzeki, aż nareszcie pewnego wieczoru ujrzeli ogromnego chłopa wychodzącego z wody.Przyczaili się cichutko na brzegu w trawie i czekali, aż się do nich zbliży. Wtedy zarzucili mu na szyję szkaplerze i inne świętości i tak zaciągnęli do najbliższego domu i trzymali za przypieckiem. Stamtąd chcieli go zaprowadzić do kościoła ażeby go ochrzcić. Topielec bał się chrztu ogromnie, więc prosił i przyrzekał, że już nigdy nikogo z Będzina nie utopi. Chłopi uwierzyli i odprowadzili topielca na powrót do wody. I rzeczywiście od tego czasu podobno jeszcze żaden będziniak nie utonął. Jeżeli znaleźli ludzie kogo utopionego, to ze wsi sąsiedniej a nigdy z Będzina.

Podania i Opowieści z Zagłębia Dąbrowskiego. Sto lat temu i dzisiaj.
Zebrali i opracowali Marianna i Dionizjusz Czubalowie
.

Prenumerata gratis. 

wtorek, 24 maja 2011Smutno na Smutnej. Zupełnie nie wiem, dlaczego zlikwidowano pręgierz i nie wbija się już na pal. To taka bezrefleksyjna głupota czy wyrachowany debilizm?

Prenumerata gratis. 


czwartek, 19 maja 2011Mauzoleum rodziny Dietlów wybudowane w 1912r. 

Prenumerata gratis. 


sobota, 14 maja 2011Plac im. Ćwierka we fragmencie z fontanną. Centrum miasta a jakby trochę z boku.
Prenumerata gratis. 


sobota, 07 maja 2011W Sosnowcu niczym w Groznym po najeździe Rusów. O tym „czymś” prasa lokalna pisała już nie raz i wydaje się, że jeszcze nie raz napisze. Ostatnie doniesienia nie napawają optymizmem.

p.s w archiwum ma jeszcze fotkę sprzed dwóch lat, wyraźnie przybyło dziur w elewacji, te szklane szyby same się nie znikły.
Ruina jest już na tyle wiekowa, że może się tym zając konserwator zabytków, spryska się to jakimś konserwującym detergentem i będzie robiło za współczesny Ogrodzieniec, czy coś.
Prenumerata gratis. 


poniedziałek, 02 maja 2011Pustka w okolicy ul Ostrogórskiej, nie do końca zagospodarowany plac na którym czasami rozbija namiot cyrk. Lepiej wygląda jak się zazieleni. Kiedyś był tam taki kompozycyjny widok, ale już go nie ma.

Prenumerata gratis. 


Wszelkie prawa zastrzeżone. Fotografie stanowia wlasność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii lub ich cześci bez zgody autora jest zabronione.