Sosnowiec subiektywnie czyli moim okiem przez aparat.
poniedziałek, 27 października 2008


Taki dodatek do wczorajszego wpisu, cokół. Tak było a tak jest


"...od lat sam siebie skazałem na cierpienie, na śmierć pewniejszą niż życie żeby walczyć ! żeby ratować nas wszystkich ! żeby sprzeciwiać sie złu !..."
Tyle napis na cokole, reszte widać.
niedziela, 26 października 2008Jedna jaskółka wiosny nie czyli ale lepszy rydz niż nic. Stał, stał aż się doczekał… pomnik Leona Kruczkowskiego został wyremontowany. Nareszcie. Należało to zrobić już dawno. L. Kruczkowski przebywał w Zagłębiu Dąbrowskim przez 7 lat, od czerwca 1926 zamieszkał w Kazimierzu, został zatrudniony w Szkole Rzemieślniczo-Przemysłowej w Maczkach, gdzie uczył chemii i innych przedmiotów ścisłych.

W czasie pobytu w Zagłębiu prowadził ożywioną działalność dziennikarską i kulturalną, publikował m.in. w „Kurierze Zachodnim” i „Gazecie Literackiej”. Zagłębie opuścił w 1933 roku.   

Powyżej zdjęcie archiwalne, tak pomnik wyglądał jeszcze niedawno, poniżej aktualne, tak wygląda dzisiaj.

 

poniedziałek, 20 października 2008


Pałac Schoena wzniesiony w końcu XIX wieku. W latach 1919 - 1921 Pałac Schoena mieścił sztab udzielający pomocy powstańcom śląskim, od 1923 roku jest siedzibą Sądu. Początkowo był otoczony przez rozległy park, po którym dzisiaj nic prawie nie zostało. Sam budynek też jest w nienajlepszym stanie.

poniedziałek, 13 października 2008


Widok na osiedle w dzielnicy Dańdówka. (foto arch.)
wtorek, 07 października 2008

Teatr już kiedyś był. Tym razem z innej perspektywy, a kto ciekaw co i kiedy grają to może zajrzeć tutaj.

Sosnowiczanie i Zagłębiacy chodzicie do teatru ?

czwartek, 02 października 2008


Kawałek Sosnowca w mglisty dzień.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Fotografie stanowia wlasność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii lub ich cześci bez zgody autora jest zabronione.